Batman: Arkham Knight - zacina się? Jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik

Za PC-tową wersję gry Batman: Arkham Knight odpowiada inne studio niż bezpośredni twórcy gry, czyli Rocksteady Studios. Na premierze przełożyło się to mocno na jakość samego kodu gry, który na wielu konfiguracjach sprzętowych nie "wyrabia". W naszym poradniku znajdziecie cenne wskazówki jak zwiększyć wydajność na Waszej konfiguracji PC.

1. Zainstaluj najnowsze sterowniki graficzne dla Batmana: Arkham Knight.

Zarówno NVIDIA, jak i AMD, mniej więcej w miesięcznych odstępach czasu wypuszczają nowe wersje sterowników graficznych. Dzięki temu gracze mogą otrzymywać poprawione wersje sterowników przeznaczone dla ich kart graficznych. Nowe wersje sterowników mogą przynosić ze sobą wzrost wydajności danego sprzętu w określonych grach, dlatego warto posiadać najnowszą wersję sterowników.

Przykładowo: wersja sterowników 353.30 od NVIDII dla kart GeForce może zwiększyć wydajność w grze Batman: Arkham Knight nawet o 20fps!

Najnowsze wersje sterowników graficznych pobierzecie: - tutaj dla kart NVIDIA GeForce - tutaj dla kart AMD Radeon

Rocksteady Studios

2. Pobierz najnowszą aktualizację dla gry Batman.

Krótko po premierze gry, wraz z dużym rumorem na temat braku dużej części zaawansowanych opcji graficznych, studio Rocksteady odpowiedzialne za grę Batman: Arkham Knight, ogłosiło wydanie szeregu poprawek mających na celu zarówno zwiększenie wydajności gry na większości konfiguracji sprzętowych, jak i usprawnienia szeregu konfigurowalnych opcji graficznych w menu gry.

Najnowszą aktualizację do gry Batman: Arkham Knight można pobrać za pośrednictwem klienta Steam , w którym mamy dodaną grę do bilbioteki. Jeśli posiadamy aktywne połączenie z internetem i posiadamy włączoną funkcję automatycznej aktualizacji gier wewnątrz Steama (domyślnie ta funkcja jest włączona), to aktualizacja dla Batman: Arkham Knight powinna pobrać się automatycznie.

3. Pogrzeb trochę w menu ustawień Batman: Arkham Knight.

Mimo, iż menu ustawień w Batman: Arkham Knight nie jest zbyt rozbudowane to możemy na nim zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy.

Menu ustawień graficznych w Batman: Arkham KnightMenu ustawień graficznych w Batman: Arkham Knight Menu ustawień graficznych w Batman: Arkham Knight Menu ustawień graficznych w Batman: Arkham Knight

Pierwszym z nich jest synchronizacja pionowa - jeśli nie zwracasz uwagi na tzw. "tearing" - czyli efekt szarpania ekranu, przy zmianie wydajności gry, możesz śmiało wyłączyć tę funkcję.

Drugą rzeczą którą warto wyłączyć są wszystkie elementy z pola "NVIDIA GameWorks". Są to efekty fizyczne, które w bardzo dużym stopniu obciążają naszą konfigurację sprzętową. Dla maksymalnego komfortu wydajności warto zostawić wszystkie z tych opcji na pozycji "OFF".

Jeśli chcielibyście wyłączyć limiter 30 klatek na sekundę, który zaimplementowany był na premierze gry - zapraszamy do przeczytania poradnika w tym miejscu: Batman Arkham Knight: jak wyłączyć limit 30fps i włączyć 60fps? Poradnik

4. Wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje uruchomione w tle podczas rozgrywki w Batman: Arkham Knight.

Każdy uruchomiony na naszym komputerze program zajmuje dostępną pulę mocy obliczeniowej naszego procesora, część zasobów pamięci RAM, jak i ewentualnie przepustowość dysku twardego. Dlatego warto powyłączać wszystkie przeglądarki internetowe (jak  IE , Chrome , Firefox , Opera ), komunikatory internetowe (np.  Skype , GG ), odtwarzacze multimedialne ( Media Player Classic , czy VLC Player ), czy klienty platform do gier ( Steam , Origin , Uplay ), których nie będziecie używali podczas gry w Batmana.

Ponadto bardzo często zdarza się, że wraz z systemem operacyjnym podczas jego startu, włączają się automatycznie różne programy, które jedynie opóźniają czas jego ładowania i obniżają jego ogólną wydajność. Warto sprawdzić, co kryje się w naszym autostarcie i powyłączać z niego niepotrzebne dla nas programy. Programy z autostartu można wyłączyć np. z pomocą prostego i małego programu CCleaner - do pobrania tutaj .

Rocksteady Studios

5. Zmniejsz rozdzielczość gry Batman: Arkham Knight.

Generowanie tak dużego świata, jakim jest Gotham w Batman: Arkham Knight, w dużych rozdzielczościach może pożerać sporo mocy obliczeniowej karty graficznej. Jeżeli należycie do osób, które nie cenią sobie największej, możliwej rozdzielczości, jaką wspiera Wasz wyświetlacz, to warto spróbować zmniejszyć nieco rozdzielczość gry, bez zmieniania opcji graficznych. Nawet niewielka zmiana np. z rozdzielczości 1920x1080 na 1600x900 może przynieść wzrost wydajności na poziomie 20%.

Przed wyrzuceniem komputera przez okno, warto spojrzeć na poniższe, zaktualizowane przez producenta minimalne wymagania sprzętowe dla Batmana: Arkham Knight. Być może gra ruszy na nieco słabszych konfiguracjach sprzętowych, lecz nie jest to gwarantowane.

Zaktualizowane minimalne wymagania sprzętowe dla Batman: Arkham Knight dla PC:

- System Windows 7, Win 8.1 (64-bit) - Procesor: Intel Core i5-750, 2.67 GHz lub AMD Phenom II X4 965, 3.4 GHz - Pamięć: 6 GB RAM - Karta graficzna: z obsługą DirectX 11 i 2GB pamięci VRAM, np. NVIDIA GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7950 - Miejsce na dysku: 45GB

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.