Gadu-Gadu ma już 8 lat i nadal rządzi

Gadu-Gadu, najpopularniejszy komunikator w polskiej sieci, właśnie obchodzi swoją ósmą rocznicę powstania. Od samego początku był to sukces, raz, że niespodziewany, a dwa, że okazał się długotrwały, ponieważ do dzisiaj GG nie ma sobie równych wśród komunikatorów. I to pomimo bardzo silnej konkurencji.

Historia Gadu-Gadu zaczęła się w marcu 2000 roku, gdy Łukasz Foltyn założył firmę SMS-Express.com. Początkowo firma oferowała program służący tylko do wysyłania SMS-ów przez Internet. Ale niedługo potem, bo już 15 sierpnia oficjalnie startuje Gadu-Gadu - pierwszy polski komunikator internetowy. Nie był to przełom technologiczny, bo podobne programy istniały już wcześniej na Zachodzie np. ICQ. Ku sporemu zaskoczeniu samych autorów programu, Gadu-Gadu w astronomicznym tempie zyskał na popularności. Tylko w pierwszym dniu zarejestrowało się ponad 10 tysięcy użytkowników. To naprawdę imponujący rezultat jak na program praktycznie bez żadnej kampanii reklamowej. To sami użytkownicy wypromowali produkt. Gdy ktoś zainstalował sobie Gadu-Gadu, namawiał znajomych, by zrobili to samo.

Najpopularniejszy w Polsce

Charakterystyczne logo żółtego słoneczka stało się w krótkim czasie szeroko rozpoznawalne. Po roku od uruchomienia, z Gadu-Gadu korzystało już 250 tysięcy internautów. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników rosła też liczba wysyłanych każdego dnia wiadomości przez komunikatorW ciągu 8 lat swojego istnienia Gadu-Gadu stało się najpopularniejszym komunikatorem internetowym w Polsce, dystansując zagraniczne potentatów. takich jak Microsoft Messenger czy Yahoo Messenger. Gadu-Gadu cieszy się w Polsce bezdyskusyjnie największą popularnością wśród komunikatorów. Konkurencja jest duża i niby mocna - a jednak od lat nie może powtórzyć sukcesu GG. Tlen, Skype, Spik, AQQ, Google Talk, , AIM, ICQ, Stefan i inne. Z wymienionych największych graczy jedynie Skype może nawiązać walkę, ale jest to komunikator głównie VOIP, a nie tekstowy. Jednak rozwój NaGłos i agresywna strategia cenowa w przypadku połączeń na komórki wyraźnie pokazuje, że GG nie zamierza oddać pola Skype'owi, który w szybkim czasie zdobył w Polsce bazę prawie 4 mln użytkowników.

GG jest jednym z najpopularniejszych skrótów w sieci. Z Gadu-Gadu korzysta już blisko 6 milionów osób. To niemal standard komunikacji w polskim Internecie, tak popularny, jak numer telefonu czy adres e-mail. Nie wypada po prostu nie mieć numeru GG.

Liczby, liczby...

Codziennie przez potężne serwery Gadu-Gadu użytkownicy przesyłają kilkaset milionów wiadomości! W ciągu jednego tylko dnia z Gadu-Gadu korzysta trzy miliony osób. Łącznie GG ma już blisko 6 milionów tzw. unikalnych użytkowników! Dotychczas sam system automatycznej rejestracji nowych kont GG wydał już ponad 10 milionów numerów, a liczba użytkowników Gadu-Gadu wraz z rozwojem Internetu dynamicznie rośnie.

Cały ruch sieci Gadu-Gadu przechodzi przez serwery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Szczytowe ilości wiadomości tradycyjnie przypadają na okresy świąteczne, gdy użytkownicy wysyłają życzenia (np. Boże Narodzenie, Sylwester) - wówczas dziennie przez serwery Gadu-Gadu przesyłanych jest ponad pół miliarda wiadomości. Również w dni powszednie ruch jest imponujący. Gadu-Gadu wykorzystywane jest w pracy, w domu, w szkole, do pomagania innym, do poznawania znajomych i do luźnych wieczornych pogawędek, służy do pracy i do rozrywki.

Oczywiście utrzymanie całej sieci Gadu-Gadu oraz wdrażanie nowych rozwiązań jest bardzo kosztowne. Komunikator finansowany jest z reklam emitowanych w sieci Gadu-Gadu - w samym komunikatorze, jak i w serwisach www - a także dzięki takim płatnym usługom jak telefonia internetowa naGłos czy wersja mobilna w telefonach komórkowych oraz dostęp dial-up.

GG rządzi

Według ostatnich badań Megapanel PBI/Gemius, liderem wśród komunikatorów według zasięgu miesięcznego jest wciąż Gadu-Gadu (39,6 proc.) z którego w maju 2008 korzystało 5,9 mln użytkowników. Lidera gonią Skype (28.01 proc.) i Tlen.pl (5.25 proc.). Pozostałe komunikatory właściwie się nie liczą, a ich udział w rynku oscyluje w okolicach 1 proc..

5 przyczyn wielkiego sukcesu GG

To był właściwy moment. Foltyn idealnie wyczuł swój czas. Przypomnijmy, że GG był pierwszym polskim komunikatorem. Pomimo, że wcześniej istniały takie programy jak ICQ czy Messenger to nie mogły wcześniej zdobyć popularności, gdyż niewiele osób miało internet, a ci którzy mieli posługiwali się dostępem wdzwanianym, który był bardzo kosztowny. Z tego powodu bardziej opłacał się kontakt na e-mail. GG weszło więc w idealnym momencie, akurat wtedy gdy w Polsce zaczęły upowszechniać się łącza szerokopasmowe.

Kto pierwszy, ten lepszy. To był pierwszy polski komunikator. Częściowo to miało wpływ na sukces. W tym przypadku okazało się, że swoje jest lepsze niż zagraniczne.

Najważniejsza jest prostota. Prostota i intuicyjność obsługi - Gadu-Gadu to właściwie program dla każdego i to najpoważniejszy przyczyna, dla której zyskał taka popularność. Większość ludzi przedkłada sobie jednak prostotę i łatwość obsługi nad rozbudowana funkcjonalność.

Chwytliwa nazwa i logo. To na pewno wpłynęło na sukces. Chwytliwa, łatwo zapamiętywalna nazwa, a do tego nadzwyczaj charakterystyczne i miłe dla oka, optymistyczne logo. To musiało chwycić. Wystarczy spojrzeć na inne komunikatory - żaden z nich nie ma tak chwytliwej nazwy i tak łatwo wchodzącego w pamięć logo.

Po prostu szczęście. Ostatnia przyczyna to po prostu łut szczęścia. By osiągnąć tak wielki i niespodziewany sukces, trzeba go trochę mieć i Łukasz Foltyn go akurat miał.

Słabości GG

GG pada ofiarą jednak swojej popularności. Nie ma dnia, by na nasze konto nie przychodziły łańcuszki szczęścia, prośby o pomoc finansową, informacje o wygranej fortunę itd. To prawdziwa plaga naciągaczy. Ostatnio bardzo częste sa zachęty do wejścia na stronkę i obejrzenia fotki lub ściągnięcia mp3. Oczywiście linki te prowadzą do złośliwych serwisów.

Ruch na GG jest tak duży, że częste są przerwy w dostępie komunikatora. Powodują to awarie serwerów komunikatora.

Program zużywa trochę za dużo pamięci RAM.

W wielu wersjach programu często jesteśmy narażeni n niestabilną pracę i częste zawieszanie aplikacji

Kiepskim pomysłem jest fakt, że żeby kogoś zablokować trzeba go dodać do zakładki Ignorowani, zamiast po prostu zablokować go prawym klikiem myszki.

Są problemy z protokołem komunikacyjnym - nie zawsze wszystko dochodzi (wiele wiadomości po prostu znika), zwłaszcza gdy osoba do której wysyłasz jest niedostępna.

Dość słaba jakość rozmów głosowych, problemy z firewallem i przekierowywaniem portów

Co dalej?

W ostatnim czasie Gadu-Gadu zaczęło się rozwijać. Gadu-Gadu to już nie tylko komunikator, ale cała sieć społeczności, w której działają zintegrowane projekty: serwis społecznościowy MojaGeneracja.pl, rozgłośnia internetowa Gadu Radio, telefonia internetowa GaduNaglos, serwis mikroblogowy Blip.pl, fora dyskusyjne Fora.pl, serwisy edukacyjne Nauka.pl i wiele innych. Z Gadu-Gadu można korzystać również w telefonach komórkowych i urządzeniach przenośnych typu palmtop, instalując mobilne wersje komunikatora.

Uruchomione zostały nowe inicjatywy takie jak: mojageneracja.pl (serwis społecznościowy), web.gadu-gadu.pl (sieciowa wersja GG, nie trzeba instalować programu), EraGG w sieci Era (mobilne GG na komórkę)

MojaGeneracja.pl to projekt, który ma integrować społeczność użytkowników komunikatora. Wprowadzono dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym serwis stał się w pełni multimedialnym miejscem w sieci pozwalającym internautom na dzielenie się nie tylko komentarzami, zaproszeniami na imprezy, ale również piosenkami, wideo i zdjęciami. Nowe możliwości zapewniają: Wydarzenia, Moja Galeria, Muzango, EduNacja. Oprócz standardowych funkcji (blogi, grupy dyskusyjne, indywidualne listy przyjaciół, katalog, top-lista użytkowników, możliwość słuchania Gadu Radia prosto z poziomu serwisu), MojaGeneracja.pl oferuje wideo-blogi, zamieszczanie informacji w serwisie Wydarzenia, a także ścisłą integrację z najpopularniejszym komunikatorem Gadu-Gadu (wystarczy w komunikatorze wcisnąć link do MojaGeneracja.pl, aby móc opublikować wpis w blogu lub odwiedzić tzw. Wizytówkę naszego rozmówcy w serwisie).

Kiedy GG 8.0?

Niedługo wyjdzie stabilna wersja Gadu-Gadu 8.0. Póki co mamy pierwszą betę. Z informacji od producenta wiemy, że prawdopodobnie 18.08.2008 pojawi się druga beta. Na razie nie znana jest data premiery ostatecznej wersji programu. Zdania co do bety GG 8 są wśród użytkowników dość podzielone. Z pewnością jednak autorzy naprawią jeszcze wiele usterek. Na razie np. nie można zabezpieczyć profilu hasłem, a także nie można wysyłać grafiki ani zdjęć.

Ciekawostki:

W czasie czytania tego tekstu:

przez serwery Gadu-Gadu zostało przesłanych blisko 10 milionów wiadomości

do społeczności Gadu-Gadu dołączyło pół tysiąca nowych użytkowników

150 osób znalazło miłość swojego życia

70 osób odnowiło starą znajomość ze szkolnych lat

Numery GG znanych ludzi:

Lech Wałęsa: Były prezydent jest wielkim fanem GG (http://www.mojageneracja.pl/1980)

Multikino.pl: aktualne informacje o filmach i imprezach w sieci Multikino (GG 565)

Muzeum Powstania Warszawskiego: tutaj możesz pogłębić wiedzę na temat historii (GG 1944 i www.mojageneracja.pl/1944)

Była wokalistka "Blog 27": 15-letnia Ala (GG 81234)

Kasia Cerekwicka: znana piosenkarka (GG 3203)

DODA: najbardziej kontrowersyjna polska piosenkarka (GG 7878)

Tede: znany polski raper (GG 8333)

Gazeta.pl: najnowsze informacje z wybranych kategorii (GG 500)

Machina: magazyn popkulturalny (GG 456)

Akcja "Stop Przemocy w Szkołach": akcja Komendy Stołecznej Policji w Warszawie (GG 100997)

Gosia Andrzejewicz: polska wokalistka (GG 33333)

Zespół ŁZY: popularny zespół muzyczny (GG 19969)

Update: Właśnie wyszła nowa wersja Gadu-Gadu:

Ściągnij: Nowe Gadu-Gadu

Funkcjonalności Nowego Gadu-Gadu

Hasło do profilu

Szyfrowanie profilu

Szyfrowanie archiwum (algorytm AES256)

Szyfrowanie głównych plików konfiguracyjnych (algorytm BlowFish)

Import/eksport kontaktów

Import z pliku w formatach 7.x i Nowe GG beta

Eksport do pliku w formacie Nowe GG beta

Usuwanie listy kontaktów z serwera.

Informowanie użytkowników o nowościach (pasek informacyjny na dole listy kontaktów).

Nowe okno wyboru emotek. Łatwiejszy dostęp do emotek (tzw. buźki).

Dodanie menu zarządzania oknem w pasku zadań (po kliknięciu prawym klawiszem myszki). Zmiany w mechanizmie maksymalizacji i minimalizacji okien.

Nowe opcje w konfiguracji

Zakładka Komunikator

Opcja wyłączenia wyświetlania pionowych opisów

Opcja pokazywania listy kontaktów zawsze na wierzchu

Nowa zakładka Profil

Zmiana nazwy profilu

Ustawianie hasła do profilu

Zakładka Użytkownik

Ustawianie poziomu widoczności pól płeć i data urodzenia

Nowa zakładka Status

Zmień status na Zaraz wracam, po ...

Po uruchomieniu ustaw status ... na ...

Po wyjściu z programu ustaw status na ...

Nowa zakładka Archiwum

Opcja nie archiwizuj wiadomości

Opcja automatycznie usuwaj wiadomości starsze niż ...

Do tego w programie dokonano wiele drobnych zmian i wprowadzono wiele poprawek, rozwiązujących dotychczasowe problemy.

Z jakiego komunikatora korzystasz najchętniej:
Copyright © Agora SA