Blu-Ray, HDTV - jak oglądać filmy w jakości HD?

Biblioteka filmów nagranych na płytach Blu-ray powiększa się z dnia na dzień. Dzieje się tak za sprawą uznania odbiorców dla znacznie lepszej jakości i rozdzielczości filmów Blu-ray w stosunku do DVD. Pięciokrotnie większa rozdzielczość i nieskompresowany dźwięk przykuwają do siebie coraz większe grono zwolenników. Ponadto wiele stacji telewizyjnych także przechodzi na jakość HD, starając się dostarczyć swoim odbiorcom jak najlepsze doznania audiowizualne.

1. Aby zobaczyć różnicę między filmami SD a HD (HD - High Definition, wysoka rozdzielczość, zazwyczaj filmy na płytach Blu-ray nagrywane są w rozdzielczości 1920x1080; SD - Standard Definition, standardowa rozdzielczość, tak nagrywane są filmy na DVD w rozdzielczości 720x576) należy posiadać wyświetlacz/monitor/telewizor pozwalający na wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości.

Dla tych mniej wymagających wystarczą już sprzęty HD Ready 1080i (zazwyczaj posiadają rozdzielczość 1366x768, są już rzadziej spotykane niż Full HD).

Natomiast dla osób pragnących poznać świat HD w całej okazałości, najlepszym rozwiązaniem będzie ekran Full HD, zwany też HD Ready 1080p, pozwalający na wyświetlanie w rozdzielczości 1920x1080p.

Przy wyborze naszego telewizora/monitora, warto także zwrócić uwagę na kontrast - im większy, tym mniejszy poziom tzw. świecącej czerni, kolory będą wierniejsze rzeczywistości, a czarne pozostanie czarne. Aktualnie najlepszymi parametrami mogą pochwalić się ekrany wykonane w technologi LED.

2. Skoro mamy już ekran przeznaczony do wyświetlania HD, wypadałoby też posiadać drugą część układanki, jaką jest źródło obrazu w formacie HD. Na rynku bez problemu znajdziemy kilkadziesiąt odtwarzaczy płyt Blu-ray, czy też stacje dysków przeznaczone dla komputera, czy laptoa. Nie będę wdrażał się w konkretne modele, jedynie opiszę, jaka konfiguracja może się komuś najbardziej przydać.

a) Odtwarzacz Blu-ray. Tyle. Kupujemy, podłączamy kablem HDMI, bądź Component (kabel HDMI pozwala na przesyłanie obrazu cyfrowego w każdej rozdzielczości do 1920x1080p, Component natomiast przesyła w formie analogowej do rozdzielczości 1920x1080i) nasz odtwarzacz do telewizora i voile. Gdy kupujemy odtwarzacz Blu-ray warto zwracać uwagę na cenę - nie warto przepłacać. Bardzo często płacimy za nazwę firmy, nie za jakość, która w tym przypadku, na praktycznie każdym sprzęcie będzie zbliżona.

b) Napęd Blu-ray do komputera. Cena napędu Blu-ray oscyluje w podobnych granicach, co odtwarzacz płyt BD (skrót od Blu-ray Disc) . To rozwiązanie przeznaczone jest dla osób nie posiadających dużego ekranu i preferujących oglądanie filmów w na monitorach. Jedynym minusem tego pomysłu, może być konieczność posiadania w miarę przyzwoitej konfiguracji komputera (w tym wydajnej karty graficznej).

c) Konsola Playstation 3. Wszystko w jednym - konsola do gier, odtwarzacz płyt Blu-ray i wszelkich plików multimedialnych. Rozwiązane to polecane jest nie tylko dla graczy lubiących oglądać filmy. Swojego czasu był to jeden z najtańszych odtwarzaczy BD, teraz jest to po prostu najpotężniejszy sprzęt multimedialny. Cena może być dla niektórych barierą - kosztuje dwukrotnie więcej niż standardowy odtwarzacz, lecz jest to rozwiązanie warte swej ceny (gry w jakości HD z biblioteki PS3, obsługa Blu-ray 3D, dostęp do sieci i inne). Playstation 3 to nie tylko filmy Blu-Ray, to także gry w jakości HD, muzyka, zdjęcia i dostęp do internetu wraz z obsługą YouTube, czy serwisu Ipla.

3. Aktualnie w ofertach polskich nadawców telewizyjnych znajdziemy kilkadziesiąt kanałów nadających w jakości High Definition. W związku z tym, niekoniecznie musimy inwestować w sprzęt odtwarzający płyty, lecz możemy pomyśleć o odbiorze stacji telewizyjnych.

W przypadku odbioru telewizji HD, mamy do wyboru telewizję satelitarną - płatną, wymagającą specjalnej anteny i dekodera, lub cyfrową telewizję naziemną - tzw. DVB-T, wymaga specjalnego dekodera, cena oscyluje w granicy 200zł, lub telewizora z wbudowaną funkcją odbioru sygnału DVB-T, telewizja naziemna jest darmowa, lecz oferuje znacznie mniejszą ofertą kanałów.

Każda z platform cyfrowej telewizji satelitarnej ma w swojej ofercie specjalne pakiety oferujące mniej, lub więcej stacji HD. Zazwyczaj są to odpowiedniki regularnych stacji, z różnicą nadawania w HD. Czasami są to jednak specjalne wersje tych kanałów, nadających na wyłączność w HD, zawierających audycje niedostępne u swoich odpowiedników. Również w Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt stacji telewizyjnych w jakości HD, należy jednak zwrócić uwagę na ich dostępność w określonej platformie cyfrowej. Spis stacji HD, aktualnie nadających w Polsce, znajdziecie tutaj .

Filmy HD + duży ekran = doskonała wymówka na stworzenie własnego kina domowego. Niekoniecznie trzeba nabyć siedmio-kolumnowy zestaw tru-surround, lecz wystarczy nam para porządnych głośników stereofonicznych podpiętych do amplitunera, a wrażenia płynące z rozrywki napewno będą o wiele intensywniejsze. Należy jednak mieć drobny umiar i nie znęcać się nad sąsiadami puszczając film akcji o drugiej w nocy.

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.