The Division - zacina się, jak zwiększyć wydajność, fps? Poradnik [PC]

The Division to gra wieloosobowa korzystająca z rozbudowanego silnika "Snowdrop Engine" własnego autorstwa studia Massive Entertainment. Jego specyfika pozwala na osiągnięcia rozbudowanych i rozległych światów, lecz kosztem sporego zapotrzebowania na moc obliczeniową naszego komputera. Jeżeli chcecie pozbyć się problemów z zacinaniem się gry, lub po prostu chcecie zwiększyć wydajność The Division - zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Sterowniki dla karty graficznej to podstawa

Producenci kart graficznych co jakiś okres wypuszczają nowe, ulepszone wersje sterowników graficznych dla swoich autorskich kart. Warto więc najpierw upewnić się, że jesteśmy w stanie osiągnąć pełnię wydajności naszej karty poprzez instalację nowych sterowników dla niej.

Sterowniki dla kart NVIDIA GeForce pobierzecie tutaj , natomiast dla kart AMD Radeon w tym miejscu .

UWAGA: W momencie pisania tego artykułu wielu użytkowników na forach informowało o problemach w związku ze sterownikami NVIDII o numerze 364.47. Zalecamy więc pominięcie tej wersji sterowników i poczekanie na kolejną, posiadającą rozwiązanie problemów, które przynosi ta aktualizacja.

Ubisoft

Usprawnij działanie gry poprzez zmniejszenie zasobów mogących obciążać komputer

Każda aplikacja działające w tle, zajmuje pewną moc obliczeniową komputera, jak i wykorzystuje część pamięci RAM. Wyłączenie wszystkich aplikacji, które nie są nam potrzebne podczas rozgrywki w The Division powinno zwiększyć komfort płynący z rozgrywki.

Warto więc podczas gry w The Division wyłączyć wszystkie działające w tle aplikacje, których nie będziemy używać - a więc przeglądarki internetowe (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera), komunikatory (Skype, TeamSpeak), odtwarzacze multimedialne (ALLPlayer, VLC Player, MPC-HC), czy klienty platform do gier (Origin, Uplay, Battle.net).

Oczyść swój system operacyjny

Systemy z rodziny Windows mają w zwyczaju dosyć poważnie "zapychać" się wraz z czasem, dlatego często to rozwiązanie może pomóc w zwiększeniu wydajności - nie tylko w grach, ale i przy codziennej pracy. Jeśli chcecie w kilku krokach dokonać oczyszczenia Waszego systemu operacyjnego - zapraszamy do naszego poradnika .

Pewne problemy z działaniem gry odnotowali gracze, którzy posiadają wersję systemu Windows 10, będącą aktualizacją wcześniejszego systemu - Windowsa 7 lub Windowsa 8.1 do dziesiątki. Jeśli więc jest taka możliwość i chcecie się za to zabierać, możecie wypróbować dokonania "czystej" instalacji systemu Windows 10 - Wasz klucz od Windowsa 7 lub 8.1 po dokonaniu darmowej aktualizacji do dziesiątki, powinien teraz działać przy wpisywaniu go na ekranie instalacji Windowsa 10.

Ubisoft

Pamięć VRAM i RAM - to one mogą być przyczyną ewentualnych problemów z grą The Division

Gra The Division nie posiada suwaka odpowiedzialnego za konfigurację jakości tekstur w grze. Zamiast tego wykorzystuje technikę doczytywania tekstur w "locie". Zasięg renderowania grafiki w najlepszej jakości zależeć będzie od ustawień graficznych dotyczących rozdzielczości wyświetlania, odległości wysokich detali, czy ogólnych ustawień jakości gry.

Jeśli posiadamy 6GB pamięci VRAM w naszej karcie graficznej nie powinniśmy uświadczyć żadnych uniedogodnień powiązanych z procesem doczytywania się tekstur. Natomiast posiadanie mniejszej ilości pamięci VRAM na karcie graficznej może powodować widoczny efekt tzw. "pop-upu" niektórych tekstur - deweloper pracuje nad poprawieniem stanu tej technologii, więc w przyszłości aktualizacja do gry może nieco naprawić występowanie tego zjawiska.

Do czasu wkroczenia ostatniej generacji konsol (PS4, Xbox One) - 4GB pamięci RAM w zupełności wystarczało do osiągnięcia wysokiej wydajności. Obecnie niestety to za mało - warto więc powiększyć pulę pamięci w naszym komputerze przynajmniej do 8GB.

Kości RAM na szczęście to jeden z tańszych podzespołów PC. Dokupienie pamięci, by osiągnąć przynajmniej próg 8GB będzie naprawdę korzystne dla osiągnięcia stabilniejszej wydajności - i to nie tylko w grze The Division, ale i w innych nowych produkcjach.

Kupując dodatkowe kości pamięci warto ponadto zwrócić uwagę na wysokość ich taktowania - w praktyce im więcej tym lepiej. Ponadto dla osiągnięcia maksymalnej wydajności warto łączyć je w pary (tzw. Dual Channel) - czyli kupować i montować je w odpowiednich rzędach, np. 2 x 4GB, lub 2 x 8GB.

Ciemność widzę!

W przypadku jeśli podczas uruchamiania gry widzimy tylko czarny ekran - można spróbować nacisnąć kombinację klawiszy: Alt + Enter Spowoduje to przejście gry do trybu okienkowego, co powinno pozwolić grze przejść przez proces wczytywania. Ponowne naciśnięcie kombinacji klawiszy po wczytaniu gry przywróci ją do pełnego ekranu.

eśli powrót do pełnego ekranu nie będzie działać (znowu czarny ekran lub inny problem), możemy wyłączyć nakładkę klienta Uplay podczas gry w menu aplikacji.

Jeśli posiadacie problemy z grą lub wiecie o rozwiązaniach na znane problemy z The Division - śmiało, podzielcie się nimi z użytkownikami w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.