Ściągnij.pl - Darmowe gry i programy do ściągnięcia

Wspomaganie mózgu lekami - sprawdzone sposoby

Alexis Madrigal
2008-04-28, ostatnia aktualizacja 2008-04-29 17:09

Sądząc po tym, co mówią czytelnicy Wired.com, leki wspomagające przenoszą się ze świata sportu do biura. To nie są zwykłe sterydy, to sterydy dla mózgu.

Tuziny czytelników Wired.com pochwaliły się, co zażywają, żeby pracować dłużej, pilniej i lepiej
fot. Jon Snyder/Wired
Tuziny czytelników Wired.com pochwaliły się, co zażywają, żeby pracować dłużej...
Zaskakująco wiele osób zażywa leki wspomagające pracę mózgu, aby pracować ciężej, dłużej i lepiej. Biorą to, co normalnie przepisuje się na narkolepsję albo ADHD, w celu polepszenia wyników w pracy albo w szkole.

- Nie jesteśmy nastolatkami, którzy biorą, aby przeżyć ciężki dzień za ladą w sklepie, po całej nocy picia - napisał naukowiec w stopniu doktora, który regularnie wspomaga się lekiem zwanym Provigil [nazwa generyczna: modafinil; w Polsce odpowiednikiem jest np.: Alertec], zwykle przepisywanym na narkolepsję. Dodał: - Jesteśmy odpowiedzialnymi dorosłymi ludźmi.

Pracuje w elitarnym, powiązanym z MIT [Massachusetts Institute of Technology; elitarnej uczelni technicznej] Whitehead Institute for Biomedical Research w Cambridge w stanie Massachusetts. Poprosił, aby nie wymieniać go z imienia, ponieważ używanie leków na receptę w celach, do których nie jest przeznaczony - na przykład do osiągnięcia nieludzkiej koncentracji w pracy - jest w swoistej szarej strefie z punktu widzenia prawa.

Nie jest zresztą sam. Po naszym artykule, w którym napisaliśmy, że 20 procent naukowców i badaczy bierze leki wspomagające, poprosiliśmy naszych czytelników, aby opisali swoje doświadczenia. Odzew był niesamowity

Ponad 50 osób napisało, zadzwoniło lub skorzystało z komunikatora, aby powiedzieć nam o swoich metodach i rezultatach.

Na końcu artykułu znajduje się lista 15 kombinacji leków i ich dawek, które stosują naukowcy, studenci i biznesmeni.

Zażywają Ritalin [substancja aktywna to metylfenidat, który działaniem przypomina amfetaminę] i Adderall [substancja czynna to różne sole amfetaminy], które zwykle przepisywane są do leczenia ADHD - ułatwiają koncentrację i poprawiają pamięć. Przyjmują również Provigil, który opracowano, aby pomóc osobom z zaburzeniami snu, innymi słowy zastąpić sen.

Większość stosowanych środków można podzielić na dwie kategorie: wspomagające uwagę i zastępujące sen. Ritalin, Adderall i Focalin [również stosowany przy ADHD, substancja czynna to dexmetylfenidat] wszystkie należą do tej pierwszej kategorii. W pewnych badaniach wykazano, że mogą wspomagać działalność umysłową u zdrowych osób dorosłych.

Kategoria druga zawiera środki od kofeiny po Provigil, a więc substancje, które zwalczają poczucie zmęczenia.

Nie wydaje się możliwe, by Agencja ds. Żywności i Leków [FDA] uznała wspomaganie za jedno z przeznaczeń tych środków, dlatego też osoby eksperymentują z nimi samopas, sprawdzają ich działanie na swoim ciele i wymieniają się informacjami. Wpisują się w tradycję eksperymentowania na sobie, która sięga XVI wieku i Santorio Santorio - lekarza z tamtych czasów.

Jamie Heywood, który prowadzi serwis społecznościowy dla pacjentów "PatientsLikeMe", wymyślił nawet nazwę dla tego zjawiska: "spersonalizowane badania."

- Trzymam się dokładnego harmonogramu, który, choć brzmi jak zasady postępowania z gremlinem, czyni moje życie lepszym - napisał badacz z Whitehead. - Spędziłem wiele tygodniu na eksperymentowaniu z dozowaniem: 200mg z rana, 100, 50, 10, a następnie podzieliłem to na większą część z rana i mniejszą w porze lunchu.

Inni postępowali podobnie, szukając optymalnej dawki. Takie zachowanie nie jest typowe dla zwykłego uzależnienia od narkotyków.

- Biorę pół tabletki Provigilu z rana i trzy kapsułki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Te ostatnie do wzmocnienia mojego potrójnego espresso - napisał właściciel firmy dostarczającej bezprzewodowy Internet. - Kiedyś zasypiałem około drugiej po południu. Teraz działam cały dzień i mam jeszcze wieczorem siły, by zająć się lepszą połówką.

Oprócz FDA, na drodze społeczeństwa do tych leków stoją lekarze. Jednak nasi czytelnicy uważają, że nie byli specjalnie wnikliwi, ani nie postępowali przesadnie etycznie. Student ze szkoły technicznej z okolic Nowego Jorku spojrzał tylko jakie są symptomy ADHD, wypił za dużo kawy i odegrał właściwie swoją rolę. Przepisano mu dzięki temu Focalin.

- Wydaję mi się, że oboje wiedzieliśmy, po co przyszedłem - stwierdził. - Odniosłem wrażanie, że jeśli odpowiem dobrze na pytania, to mu nie będzie przeszkadzał nowy pacjent i przepisywanie większej ilości leków. Wystarczyło byśmy oboje postępowali zgodnie z rytuałem, aby każdy z nas skorzystał.

Naukowiec z Whitehead miał inne, równie niepokojące, wspomnienia.

- Moje kontakty z lekarzami dotyczące Provigilu były przezabawne i zwykle kończyły się tym, że musiałem im tłumaczyć podstawy neurobiologii i różnicę między epinefryną i norepinefryną - wspominał.

Większość z naszych czytelników nie widzi nic złego w tym, co robią.

- Naprawdę, świetnie się z tym czuję, to w ogóle nie powinno być nielegalne - powiedział student z Nowego Jorku.

Źródło: Wired News
Gazeta.pl