Wspomaganie mózgu lekami - sprawdzone sposoby

Alexis Madrigal
28.04.2008 17:54
A A A
Tuziny czytelników Wired.com pochwaliły się, co zażywają, żeby pracować dłużej, pilniej i lepiej

Tuziny czytelników Wired.com pochwaliły się, co zażywają, żeby pracować dłużej, pilniej i lepiej (fot. Jon Snyder/Wired)

Sądząc po tym, co mówią czytelnicy Wired.com, leki wspomagające przenoszą się ze świata sportu do biura. To nie są zwykłe sterydy, to sterydy dla mózgu.
Zaskakująco wiele osób zażywa leki wspomagające pracę mózgu, aby pracować ciężej, dłużej i lepiej. Biorą to, co normalnie przepisuje się na narkolepsję albo ADHD, w celu polepszenia wyników w pracy albo w szkole.

- Nie jesteśmy nastolatkami, którzy biorą, aby przeżyć ciężki dzień za ladą w sklepie, po całej nocy picia - napisał naukowiec w stopniu doktora, który regularnie wspomaga się lekiem zwanym Provigil [nazwa generyczna: modafinil; w Polsce odpowiednikiem jest np.: Alertec], zwykle przepisywanym na narkolepsję. Dodał: - Jesteśmy odpowiedzialnymi dorosłymi ludźmi.

Pracuje w elitarnym, powiązanym z MIT [Massachusetts Institute of Technology; elitarnej uczelni technicznej] Whitehead Institute for Biomedical Research w Cambridge w stanie Massachusetts. Poprosił, aby nie wymieniać go z imienia, ponieważ używanie leków na receptę w celach, do których nie jest przeznaczony - na przykład do osiągnięcia nieludzkiej koncentracji w pracy - jest w swoistej szarej strefie z punktu widzenia prawa.

Nie jest zresztą sam. Po naszym artykule, w którym napisaliśmy, że 20 procent naukowców i badaczy bierze leki wspomagające, poprosiliśmy naszych czytelników, aby opisali swoje doświadczenia. Odzew był niesamowity

Ponad 50 osób napisało, zadzwoniło lub skorzystało z komunikatora, aby powiedzieć nam o swoich metodach i rezultatach.

Na końcu artykułu znajduje się lista 15 kombinacji leków i ich dawek, które stosują naukowcy, studenci i biznesmeni.

Zażywają Ritalin [substancja aktywna to metylfenidat, który działaniem przypomina amfetaminę] i Adderall [substancja czynna to różne sole amfetaminy], które zwykle przepisywane są do leczenia ADHD - ułatwiają koncentrację i poprawiają pamięć. Przyjmują również Provigil, który opracowano, aby pomóc osobom z zaburzeniami snu, innymi słowy zastąpić sen.

Większość stosowanych środków można podzielić na dwie kategorie: wspomagające uwagę i zastępujące sen. Ritalin, Adderall i Focalin [również stosowany przy ADHD, substancja czynna to dexmetylfenidat] wszystkie należą do tej pierwszej kategorii. W pewnych badaniach wykazano, że mogą wspomagać działalność umysłową u zdrowych osób dorosłych.

Kategoria druga zawiera środki od kofeiny po Provigil, a więc substancje, które zwalczają poczucie zmęczenia.

Nie wydaje się możliwe, by Agencja ds. Żywności i Leków [FDA] uznała wspomaganie za jedno z przeznaczeń tych środków, dlatego też osoby eksperymentują z nimi samopas, sprawdzają ich działanie na swoim ciele i wymieniają się informacjami. Wpisują się w tradycję eksperymentowania na sobie, która sięga XVI wieku i Santorio Santorio - lekarza z tamtych czasów.

Jamie Heywood, który prowadzi serwis społecznościowy dla pacjentów "PatientsLikeMe", wymyślił nawet nazwę dla tego zjawiska: "spersonalizowane badania."

- Trzymam się dokładnego harmonogramu, który, choć brzmi jak zasady postępowania z gremlinem, czyni moje życie lepszym - napisał badacz z Whitehead. - Spędziłem wiele tygodniu na eksperymentowaniu z dozowaniem: 200mg z rana, 100, 50, 10, a następnie podzieliłem to na większą część z rana i mniejszą w porze lunchu.

Inni postępowali podobnie, szukając optymalnej dawki. Takie zachowanie nie jest typowe dla zwykłego uzależnienia od narkotyków.

- Biorę pół tabletki Provigilu z rana i trzy kapsułki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Te ostatnie do wzmocnienia mojego potrójnego espresso - napisał właściciel firmy dostarczającej bezprzewodowy Internet. - Kiedyś zasypiałem około drugiej po południu. Teraz działam cały dzień i mam jeszcze wieczorem siły, by zająć się lepszą połówką.

Oprócz FDA, na drodze społeczeństwa do tych leków stoją lekarze. Jednak nasi czytelnicy uważają, że nie byli specjalnie wnikliwi, ani nie postępowali przesadnie etycznie. Student ze szkoły technicznej z okolic Nowego Jorku spojrzał tylko jakie są symptomy ADHD, wypił za dużo kawy i odegrał właściwie swoją rolę. Przepisano mu dzięki temu Focalin.

- Wydaję mi się, że oboje wiedzieliśmy, po co przyszedłem - stwierdził. - Odniosłem wrażanie, że jeśli odpowiem dobrze na pytania, to mu nie będzie przeszkadzał nowy pacjent i przepisywanie większej ilości leków. Wystarczyło byśmy oboje postępowali zgodnie z rytuałem, aby każdy z nas skorzystał.

Naukowiec z Whitehead miał inne, równie niepokojące, wspomnienia.

- Moje kontakty z lekarzami dotyczące Provigilu były przezabawne i zwykle kończyły się tym, że musiałem im tłumaczyć podstawy neurobiologii i różnicę między epinefryną i norepinefryną - wspominał.

Większość z naszych czytelników nie widzi nic złego w tym, co robią.

- Naprawdę, świetnie się z tym czuję, to w ogóle nie powinno być nielegalne - powiedział student z Nowego Jorku.

Inni uważają leki za "niesamowite." Jeden zestresowany nauczyciel z podstawówki napisał: "Uwielbiam Provigil o poranku."

- A czego się ludzie spodziewają, wymagając od lekarzy i naukowców działania przy minimalnej ilości snu? - postawił pytanie pewien badacz.

Jednak nie wszyscy są zadowoleni. Niektórzy się przyzwyczaili. Inni zaczęli brać za dużo i musieli zupełnie odstawić cudowne pigułki.

- Zacząłem brać Adderall, gdy uczyłem się programowania na studiach - powiedział jeden z czytelników. - Zniszczyłem swoje życie, ale nauczyłem się wiele o komputerach i pamiętam z tego roku wszystko.

Oto czego się dowiedzieliśmy:

To niektóre z nadesłanych dawek i kombinacji leków, które stosują czytelnicy. Wszyscy pragnęli pozostać anonimowi, opublikowaliśmy co najwyżej ich ksywki.

Małżeństwo studentów neuronauk z University of Pennsylvania

Kombinacja i dawki: dwa, trzy razy w miesiącu Provigil

Rezultat: W nasze "dni z Provigilem" robimy nie tylko więcej niż normalnie przez cały tydzień. To, co zrobimy jest też lepsze. Jeden dzień po Provigilu jesteśmy zupełnie rozbici, on potrafi wyczerpać.

Analityk po studiach humanistycznych

Kombinacja i dawki: Różne dawki Ritalinu, Concerty [lek na ADHD, na bazie metylfenidatu] lub Adderallu podczas studiów (zdobywane bez recepty), aby "wydobyć z siebie, co najlepsze." Średnio pięć tabletek dziennie.

Rezultat: "Działało... skończyłem z wyróżnieniem. Moja średnia wzrosła z około 2,5 na 3,5 [skala do 4] w przeciągu dwóch, trzech lat. Nie da się zaprzeczyć, że leki dają kopa. Najlepiej działał Adderall, ale robiłem się po nim niespokojny. Efekt po Ritalinie był trochę łagodniejszy i chyba go najbardziej lubiłem. Od sześciu, ośmiu miesięcy nie biorę żadnych z powodu ogólnego poddenerwowania i innych efektów ubocznych. Uważam, że znalazłem się na bardzo niebezpiecznej ścieżce i nie chciałbym, by ktokolwiek inny na nią wchodził. Na szczęście byłem na tyle przewidujący, że pozbierałem się i znalazłem inne sposoby."

MR, kucharz

Kombinacja i dawki: Przed pracą biorę 2000mg ibuprofenu lub acetaminophenu [acetaminofen - substancja aktywna w Paracetamolu i innych środkach przeciwgorączkowych i przeciwbólowych]. W bardzo ciężkie dni: 160mg Adderallu, w zwykłe 80mg.

Rezultat: "Aby zajmować się naraz 20-30 zamówieniami, trzeba korzystać z każdej pomocy, jaka jest. Ritalin lub Adderall pomagają się skupić i lepiej zarządzać pracą bez zbytniego przemęczania się."

Student informatyki, Central Michigan University

Kombinacja i dawki: Od czasu do czasu dwie pigułki Propranololu

Rezultat: W przeciągu 10 minut od wzięcia zaczynałem czuć się inaczej. Niekoniecznie spokojniejszy, ale miałem mniej myśli naraz. Jego efekty czuć tylko przez godzinę, po czym jest się bardzo zmęczonym. Wciąż mam przepisany Propranolol, ponieważ świetnie działa, gdy trzeba wygłosić coś publicznie, napisać, czy po prostu spokojnie podumać.

Student z Florydy

Kombinacja i dawki: Adderall o wydłużonym czasie uwalniania: 30mg. Pięć, sześć razy.

Rezultat: Byłem super-skoncentrowany i nastawiony na konstruktywne działanie przez około 10 godzin. Z pewnością poprawiło to moje wyniki na koniec szkoły średniej... Byłem dokładniejszy.

Prawnik

Kombinacja i dawki: Provigil, codziennie

Rezultat: "Efekt był niesamowity. Przede wszystkim, pomagał mi się skoncentrować. W każdej chwili, każdego dnia, byłem skupiony. Dumanie, niezwiązane z niczym myśli, wszystko co mogło mnie rozproszyć znikało. Moja wydajność wzrosła, a lek nie miał żadnego wpływu na zdolność do zasypiania, o ile wziąłem go przed 11 rano. Po miesiącu, czy dwóch efekt zaczął być mniej odczuwalny, więc przestałem go zażywać."

JW, dziennikarz

Kombinacja i dawki: Zacząłem od 20mg dziennie

Rezultat: Uzależniłem się i wymknęło mi się to spod kontroli - brałem 60-80mg dziennie, po czym byłem zmęczony i zdenerwowany.

Capt. Nemo, właściciel dostawcy usług internetowych i firmy programistycznej

Kombinacja i dawki: Pół tabletki Provigilu, trzy kapsułki z wyciągiem z miłorzębu japońskiego i potrójne espresso

Rezultat: Kiedyś zasypiałem około drugiej po południu. Teraz działam cały dzień i mam jeszcze wieczorem siły, by zająć się lepszą połówką.

Student z University of Washington

Kombinacja i dawki: Różne środki o właściwościach usprawniających aktywność ośrodkowego układu nerwowego (DMAE [skrót od dwumetyloaminoetanol], Vinpocetine [w Polsce pod nazwą Cavinton], Pramiracetam [nowsza wersja Piracetamu], itd.) od września w zeszłym roku.

Rezultat: Działają świetnie. Żadnych skutków ubocznych, a mój mózg funkcjonuje na 150%. Regularne stosowanie polepsza działanie.

Brytyjski przedsiębiorca

Kombinacja i dawki: Modafinil, dwie tabletki około 9 wieczorem, około trzy razy w miesiącu, gdy mam dużo pracy

Rezultat: Pozwala mi nie spać przez 30 godzin i znacznie polepsza koncentrację i pamięć krótkoterminową. Nie czuję się zmęczony i jaśniej myślę. Rozwiązania wydają się bardziej oczywiste i łatwiej skupić się na konkretnym zajęciu i ignorować wszelkie czynniki rozpraszające.

Student po doktoracie

Kombinacja i dawki: Ritalin, Adderall i mniej znane, takie jak Piracetam i Selegiline [stosowany przy chorobie Parkinsona; w Polsce: Jumex]; do tego leki na chorobę Alzheimera, na przykład Namenda i Aricept

Rezultat: Doktorat napisałem na Adderallu, 600-stronicową pracę monograficzną na Namendzie. Polecam leki wspomagające działanie mózgu każdemu. Niestety muszą zostać przepisane i, co najważniejsze, dokładnie dostosowane, a 99,99% lekarzy nie wie jak albo nie chce pomóc.

Student na kierunku humanistycznym

Kombinacja i dawki: Ritalin i Adderall

Rezultat: Na ostatnim roku studiów napisałem pracę z politologii na 35 stron w mniej niż 12 godzin. Zacząłem o północy, a skończyłem o 10:30 z rana. Dostałem A [najwyższy możliwy stopień]. Dzięki tym lekom czułem się bardziej pomysłowy, skupiony i pełen energii.

Kierujący projektami w firmie zajmującej się projektowaniem CAD dla firm zbrojeniowych.

Kombinacja i dawki: Ritalin, od dwóch do czterech pigułek po 10mg tygodniowo.

Rezultat: Planuje strategicznie i biorę pierwszą dawkę z rana, gdy mam najwięcej pracy i muszę zorganizować projekty. Każda następna dawka daje słabszy efekt. Działanie mogę porównać

jedynie do kawy, ale dodatkowo pozwala w 100% skupić się na zadaniach. Codzienne i nudne zajęcia stają się waszymi ulubionymi. Bycie produktywnym staje się przyjemnością. Może aż za bardzo... Po wzięciu 20mg mogę zrobić w godzinę więcej niż normalnie przez cały dzień.

Student informatyki z północnego wschodu USA

Kombinacja i dawki: 15mg Focalin o wydłużonym uwalnianiu. Jeśli otworzycie kapsułkę, w środku znajdziecie małe kuleczki. Można je po prostu zjeść, smakują zaskakująco podobnie do cukierków.

Rezultat: W zajęciach szkolnych widać różnicę gołym okiem. Powinienem był zacząć je brać rok temu. Nie są może tak pomocne na co dzień. Tak naprawdę najlepiej działają, gdy trzeba wykonać jakiś projekt, usiąść i rzeczywiście coś zrobić. Nigdy nie przestanę ich brać, ale może docelowo zamienię na Adderall.

Anonim

Kombinacja i dawki: Modafinil 200mg od roku. Cztery dni działania, dwa odpoczynku.

Rezultat: Dobra rzecz. Odkryłem, że nieźle współgra z kofeiną. Gdy już się czuję jakby przestało działać, dzięki kofeinie wszystko zaczyna się od nowa.

Komentarze (1)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Programy wg kategorii