Nowy system operacyjny - co instalować w pierwszej kolejności?

Czysty system operacyjny z jednej strony oznacza niezaśmiecone i płynnie działające środowisko, z drugiej zaś, konieczność wykonania mozolnej pracy, pozwalającej w ogóle na wykonywanie najprostszych czynności. Nieważne czy dopiero co kupiliśmy komputer, czy też wgraliśmy na niego nowy system, pierwsze godziny używania komputera przeważnie wyglądają podobnie u każdego użytkownika. Świeży system oznacza tak naprawdę, że mamy urządzenie, z którego po prostu nie da się korzystać. W praktyce więc pierwsze kilka godzin większość z nas musi spędzić na dostosowaniu komputera do swoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących podstawowych kroków, jakie należy wykonać po uruchomieniu nowego systemu operacyjnego.
Aplikacje do przeglądania Internetu Aplikacje do przeglądania Internetu źr. shutterstock

Internet i komunikacja

Większość pracy, jaką wykonuje się obecnie na komputerze wymaga od nas dostępu do Internetu. Warto jest więc w pierwszej kolejność zadbać o to, by od razu korzystać z zasobów sieciowych. O ile każdy system operacyjny od początku zawierać będzie w sobie jakąś przeglądarkę internetową, to i tak prawdopodobnie będziemy korzystać z programu innego niż domyślny. Pierwszym krokiem w personalizacji komputera powinno więc być pobranie odpowiedniej dla naszych potrzeb przeglądarki internetowej. Dostępnych aplikacji jest całkiem sporo i jest z czego wybierać. Nie ważne więc czy preferujemy Chrome'a, Firefoxa czy Operę - pobranie i zainstalowanie przeglądarki musi być pierwszą czynnością, jaką wykonujemy na świeżym systemie operacyjnym, gdyż to dzięki niej uzyskamy możliwość zarówno surfowania po sieci, jak i pobierania wielu potrzebnych do życia programów.

Pobierz:
Google Chrome
Mozilla Firefox
Opera

Przeglądarka internetowa uzupełnia na starcie funkcjonalność naszego komputera o różnego rodzaju narzędzia. Dzięki niej będziemy w stanie od razu korzystać z poczty elektronicznej, co jest obecnie podstawową formą wymiany informacji. Poczty e-mail możemy używać nie tylko za pomocą dedykowanego do tego celu programu, gdyż pełna jego obsługa jest dostępna już za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki niej można również korzystać z wielu przypisanych do posiadanego konta pocztowego narzędzi, takich jak kalendarz, baza kontaktów czy też możliwość przechowywania danych w chmurze.

Komputer Komputer źr. shutterstock

Ochrona komputera

Uzyskanie dostępu do sieci to przeważnie krok, który ma miejsce już w trakcie instalacji systemu operacyjnego, ewentualnie odbywa się automatycznie, jeśli komputer jest podłączony fizycznie do Internetu lub ma zapisaną sieć WiFi. Oznacza to również, że od początku jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa płynące z Internetu. Ryzyko wzrasta drastycznie w chwili, gdy uruchomimy przeglądarkę internetową i zaczniemy serfowanie po nieznanych stronach www. Kluczowym jest więc by jedną z pierwszych czynności na świeżym systemie było zadbanie o to, by nasz komputer był zabezpieczony przed wirusami czy też programami szpiegującymi.

Pobierz:
Avast Free Antivirus
AVG Antivirus
Comodo Free Antivirus
Panda Free Antivirus

Nowy system operacyjny będzie prawdopodobnie posiadał jakąś aplikację, oferującą minimalną ochronę antywirusową, w praktyce lepiej jest jednak wzbogacić nasz komputer o bardziej zaawansowaną ochronę. W tym celu możemy pobrać darmowy program antywirusowy, który poprawi podstawową ochronę naszego komputera. Wiele firm oferujących pakiety chroniące komputer przed wirusami posiadają jednocześnie darmowe wersje swoich aplikacji. Mimo, iż edycje bezpłatne są często ograniczone w funkcjonalności, to i tak znacząco zwiększą nasze bezpieczeństwo. Godne polecenia są szczególnie Avast Free Antivirus, AVG Antivirus, Comodo Free Antivirus czy też Panda Free Antivirus.

Aplikacje biurowe Aplikacje biurowe źr. shutterstock

Aplikacje biurowe

W zależności od zapotrzebowania konkretnego użytkownika lista programów, których używa się najczęściej będzie zapewne inna. Większość z nas musi jednak korzystać z możliwości czytania oraz tworzenia różnego rodzaju dokumentów. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w jeden z darmowych pakietów aplikacji biurowych na przykład OpenOffice lub LibreOffice. Dzięki nim możemy tworzyć dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz różnego rodzaju prezentacje. Pakiety tego rodzaju posiadają często również aplikacje służące do obsługi poczty elektronicznej, kalendarzy czy też kontaktów, przypisanych do użytkownika komputera. Dodatkowo powinniśmy pobrać program, który da nam możliwość otwierania plików PDF, które są obecnie najpopularniejszą formą nieedytowalnych dokumentów. By móc je obsługiwać najlepiej jest ściągnąć aplikację Adobe Acrobat Reader, który pozwoli nam otwierać tego rodzaju pliki.

Pobierz:
Apache OpenOffice
LibreOffice
Adobe Acrobat Reader

Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać przy procesie przygotowania komputera do przyszłej pracy jest zainstalowanie ulubionego komunikatora internetowego. Wiele osób spędza dużo czasu w Internecie właśnie na rozmowie z innymi ludźmi, w czym zdecydowanie pomagają nam różnego rodzaju aplikacje. Dzięki nim możemy wysyłać sobie nawzajem wiadomości, pliki, dzwonić do siebie czy też nawiązywać połączenia wideo z wykorzystaniem kamery internetowej. Niezależnie od tego czy korzystamy ze Skype'a, czy z Gadu-Gadu - komunikator powinien być jedną z pierwszych aplikacji, które instalujemy na świeżym systemie operacyjnym.

Pobierz:
Skype
Gadu-Gadu (GG)

Więcej o:
Copyright © Agora SA